Fosters Scottish Amateur Cup

Third Round

Bervie Caley 2 – 2 Linwood
Burghmuir 4 – 0 Partick West
Cardross P – P Glendale
Carluke Baptists 6 – 4 MS United
Edinburgh United Alba 3 – 4 Glendale Youth
Ellon Thistle 0 – 4 Condorrat Club
Highland Hotel 1 – 1 Logieharp
Jimmy Johnstone Academy P – P Ellon Amateurs
Leslie Hearts 3 – 3 Luthermuir
Monifieth Tayside 1 – 3 Dee Amateurs
Newtonhill 4 – 2 Halliburton
Overton Thistle 3 – 1 Kintore
Rhu P – P Bankhead
Port Glasgow OBU 0 – 5 Tarves
Rosebank 5 – 0 Newburgh Thistle
Rothie Rovers 0 – 3 Newcraighall Leith Victoria
Theologians 1 – 3 Kings Park Rangers
Woodside 3 – 3 Stenhousemuir

Aberdeen Trophy Centre Aberdeen FC Trophy

Fourth Round

Byron Amateurs 1 – 5 Torry Select

Colin’s Tyres Association Trophy

Third Round

Blackburn 3 – 4 Westdyke

Colin’s Tyres Dickie Trophy

Quarter-Final

Lads Club Amateurs 3 – 3 Summerhill (AET), Summerhill won 4-3 on penalties

Edmond Trophy

Second Round

Grammar FPs 7 – 2 Trophies International

Quarter-Final

Northern United 2 – 3 AC Mill Inn

Aberdeen Trophy Centre Premier Trophy

First Round

Sportsmans Club 3 – 0 Feughside

Aberdeen Trophy Centre Castle Rovers Cup

First Round

Granite City 2 – 1 Stonehaven Athletic

Aberdeen Trophy Centre Chattan Rovers Cup

Quarter-Final

Westhill 4 – 3 BSFC (AET)

1st Touch Football Premier Division

Beacon Rangers 1 – 2 Insch
Cove Thistle 3 – 1 Kincorth
University 1 – 1 Cowie Thistle

1st Touch Football Division One (North)

Echt 1 – 0 Great Northern Athletic
Johnshaven Athletic 2 – 2 Bon Accord City
Stoneywood Amateurs 3 – 3 Dyce ITC Hydraulics
Turriff Thistle P – P Alford

1st Touch Football Division One (East)

Don Athletic 3 – 1 Kaimhill United
Rattrays XI 2 – 1 Nicolls Amateurs
RGU 6 – 2 Great Western United

1st Touch Football Division Two (North)

FC Polska 1 – 0 Continental
Scotstown Rovers 1 – 5 St Laurence
Torphins P – P Banchory Amateurs
Torry United 1 – 4 Cammachmore

1st Touch Football Division Two (East)

Ferryhill 2 – 4 Kemnay Youth
JS XI 3 – 0 Glentanar Reflex
University Colts 1 – 3 University Strollers

1st Touch Football Division Three

Aboyne 0 – 5 Fintray Thistle
Auchnagatt Barons 2 – 4 ARI Thistle
Bridge of Don 4 – 0 AFC Murdos
Formartine United 4 – 0 Huntly Amateurs
McTeagle 1 – 4 Postal ALC
RAM 2 – 3 Monymusk